Polonia Stavanger – polski klub piłkarski w Norwegii

Polacy są najlepiej zorganizowaną mniejszością narodową w Norwegii. Świadczy o tym nie tylko fakt organizowania takich wydarzeń, jak Gala „Wybitny Polak”, Bal Polonijny czy prężnie działające polskie przedsiębiorstwa. Przemawia za tym również fakt powstania polskiego klubu piłkarskiego, który po roku istnienia awansował do wyższej ligi piłkarskiej. Polonia Stavanger aktualnie występuje w 6 lidze norweskiej.

Jak to się zaczęło…

Idea założenia klubu piłkarskiego narodziła się w październiku 2016 roku. Wówczas Adrian Nosal zamieścił post na Fcebooku, w którym zaproponował utworzenie zespołu. Spotkał się on z dużym odzewem – już po kilku godzinach zgłosiło się ponad 30 osób, które były zainteresowane grą w drużynie. Wkrótce odbył się pierwszy wspólny trening, zaś dwa tygodnie po nim zapadła decyzja o rejestracji w Norweskim Związku Piłki Nożnej.

Ani łatwa ni tania rejestracja

Jak się jednak okazało, rejestracja nowej drużyny piłkarskiej w Norwegii wcale nie jest taka łatwa. A tym bardziej nie należy do najtańszych czynności. To właśnie finanse stanęły na drodze do tego, by móc rozgrywać oficjalne mecze w ligach norweskich. Kiedy wydawało się, że marzenie należy odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość, z pomocą przyszedł Norweg Oyvind Jacobsen – prezes klubu Brodd. Zaproponował on by Polacy występowali jako zespół Brodd 3. Chociaż to rozwiązanie miało być tylko etapem przejściowym to pomogło rozpocząć oficjalne zmagania o punkty.

Starania o rejestrację Polonii Stavanger

Po dzień dzisiejszy drużyna występuje jako Brodd 3. Jednak zwyczajową nazwą jest Polonia Stavanger – tak o niej wzmiankuje się w mediach i w taki sposób nazywa się oficjalny fanpage na Facebooku. Zespół ma również szaliki w swoich barwach klubowych, a także oficjalne biało-czerwone koszulki. Z kolei każdy zawodnik trenuje w klubowych biało – czerwonych dresach.

Brakuje tylko oficjalnego zgłoszenia Polonii Stavanger do Norweskiego Związku Piłki Nożnej. Jak jednak twierdzi Adrian Nosal w rozmowie z Radio Wataha – ze względu na awans do 6 ligi zapadła decyzja występować nadal jako trzecia drużyna Brodd. W przypadku oficjalnej rejestracji Polonii Stavanger rozgrywki byłyby rozgrywane w ramach 7 ligi norweskiej. Tym samy szkoda by było wywalczonego awansu.

Zwycięstwo za zwycięstwem

Drugi rok działalności klubu przyniósł już pierwszy sukces, jakim był awans z 7 do 6 ligi norweskiej. Swoje zmagania Polonia Stavanger rozpoczęła od trudnego meczu z zespołem Finnoy, który w zeszłym sezonie zajął 3 miejsce. Polski klub poradził sobie znakomicie z tym wzywaniem. Wygraną 4:3 rozpoczął rozgrywki z trzema punktami na koncie. W kolejnych dwóch meczach Polonia Stavanger wygrała kolejno z :

-3:1 na wyjeździe z Hundvag2

-2:0 u siebie z Tasta2

Niestety w ostatniej kolejce zdarzyło się jedno potknięcie. Polski zespół uległ 4:1 na wyjeździe w meczu rozgrywanym przeciwko Paradise.

Ambitne plany na przyszłość

Obecnie zespół liczy 24 osoby w przedziale wiekowym od 21 do 40 lat. Plany na przyszłość są jednak ambitne. Dotyczą miedzy innymi otwarcia szkółki piłkarskiej dla najmłodszych Polaków, którzy pod czujnym okiem kardy szkoleniowej będą doskonalić swe umiejętności piłkarskie. Kluczową kwestia jest również pozyskanie sponsorów, ponieważ bez wsparcia finansowego ciężko o dalszy rozwój polskiego klubu piłkarskiego. Niemniej trzymamy kciuki za Polonię Stavanger i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst za:

Łukasz Pawlowicz

28.05.2018 Wataha.no

W artykule zachowano pisownię oryginalną z portalu Wataha.no

Author: sportowekresy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *