Polonia Falcons – nasza duma ze Szwecji

W roku 2008 założony został w Sztokholmie klub piłkarski Polonia Falcons FF. Początkowo była to spontaniczna akcja garstki naszych rodaków, których połączyła wspólna pasja do sportu, a piłki nożnej w szczególności. Bez większych podstaw organizacyjnych i wiedzy o szwedzkich rozgrywkach piłkarskich zgłoszono drużynę do rozgrywek.

Pierwszy rok naszej działalności obfitował co prawda w trudności organizacyjno-finansowe związane m.in. z wykupieniem licencji, sfinansowaniem bazy treningowej, sędziów, opłaceniem składek ubezpieczeniowych i innych, bardziej przyziemnych detali. Jednakże dzięki naszej wytrwałości i determinacji możemy teraz z dumą powiedzieć, iż Polonia Falcons FF jest jedynym klubem występującym w profesjonalnej narodowej lidze szwedzkiej, zrzeszającym tylko i wyłącznie obywateli Polski.

Mimo ogromu problemów, z którymi borykaliśmy się podczas sezonu, zakończyliśmy rozgrywki ligowe na 2 miejscu w tabeli 7 dywizji sztokholmskiej.

Podczas sezonu 2009 do naszej drużyny dołączył Wojciech Frydrych, absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który został trenerem, oraz wieloletni działacz sportowy Jerzy Walentynowicz – dzisiejszy prezes klubu. Na zebraniu rocznym wybrano nowe władze klubu oraz określone zostały cele naszej działalności.

Sezon 2010 zaczynaliśmy wzmocnieni organizacyjnie oraz pełni wiary w jeszcze lepsze wyniki. Na efekty ciężkiej pracy zawodników i trenera nie trzeba było długo czekać. Po bardzo emocjonujących rozgrywkach zajęliśmy pierwsze miejsce w naszej grupie, a co za tym idzie wywalczyliśmy awans na wyższy poziom rozgrywek.

Bierzemy także udział w rozgrywkach o Puchar Sztokholmu, gdzie przeszliśmy już dwie rundy i będziemy grać w trzeciej na wiosnę 2011 roku. Szczególnie mecz drugiej rundy, gdzie pokonaliśmy zespół z 4 ligi, pokazał, że Polonia Falcons to drużyna z charakterem i potrafi godnie walczyć nawet z dużo wyżej notowanym przeciwnikiem.

W roku 2011 rozgrywać będziemy mecze na terenie całego Sztokholmu, a w sierpniu 2011 będziemy reprezentować Polonię szwedzką na Ogólnoświatowych Igrzyskach Polonijnych we Wrocławiu.

Nasze plany na przyszłość to utworzenie i przystąpienie do rozgrywek drugiej drużyny oraz rozpoczęcie szkolenia polskiej młodzieży i próba ponownego awansu. Naszym marzeniem jest nie tylko stworzenie silnego klubu piłkarskiego, ale również ogniska kulturalnego skupiającego naszych rodaków przebywających na obczyźnie.

Pragniemy, aby siedziba naszego klubu była miejscem kultywowania tradycji polskiej. Chcemy być organizacją, której działalność będzie wybiegać poza działalność sportową, która umożliwi nowoprzybyłym rodakom znalezienie własnego miejsca w obcym kraju i łatwiejszą asymilację w nowym otoczeniu, przebywającym tu na stałe Polakom zachowanie tożsamości narodowej, natomiast Polakom urodzonym w Szwecji na zaznajomienie się z polską historią i kulturą.

Naszą działalność finansujemy tylko ze składek członkowskich. Kibicuje nam i pomaga Ambasada Rzeczpospolitej Polski.

Za: poloniainfo.se 2012

Author: sportowekresy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *